Türkiye KOBİ Hayatında yeni bir NEFES (Kredisi)

KOBİ ‘lerin piyasanın vazgeçilmezlerinden olduğunun bilincinde olan T.C. Hükümeti KOBİ ‘lerin önünün açılması için ortaya koyduğu can damarı niteliğindeki  projeyi 8 Aralık’ta EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) ‘nın kamuya açıkladığı kararla ilan etti.

Bu karara göre Nefes Kredisi nedir, Kim / Kimler alabilir ve nasıl başvurabilinir ?

(TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği , T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank ‘ın  aralarında düzenlemiş olduklerı 3 lü protokolün imzalanması çerçevesinde  2017 yılbaşı itibariyle KOBİ ‘lerin nakit ihtiyacının karşılanması amacıyla verilecek olan kredinin adı NEFES KREDİSİ olarak adlandırılmış olup, adından da anlaşılacağı üzere amaç KOBİ ‘lerin zor geçmesi beklenen  şu ekonomik zaman zarfı sürecinde rahat bir nefes almasını ve emin adımlarla yollarına devam etmesini hedef almaktadır. KOBİ ‘lerin ekonomiye olan katkılarının gözardı eilmemez  olduğu gerçeğiyle KOBİ ‘lerin önünü  açmaya çalışan hükümet , nefes kredisi ile 2017 yılı için KOBİ ‘lere düşük faizli kredi verip onlara finansman yaratıp sıkıntı ve endişelerini gidererek gerçek bir nefes alma fırsatı yaratmış oldu.

Bu uygulamada ayrıca KGF (Kredi Garanti Fonu) ‘nin NEFES kredisi kullanmak isteyen esnafa kefil olması , hem bankaların geri ödeme kaygılarını sona erdirmiş hale gelmesine hem de kefil problemi yaşayan ve KOBİ’lerin kredi alabilme  ihtimalinin olumlu yönde yükselmesine olanak verir hale getiriyor.

Öncelikle bu krediye başvuru yapmak isteyen KOBİ’lerin bu konuda anlaşmalı olan Denizbank ya da T.C. Ziraat Bankası’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada önemli bir dipnot öncelikle başvuru yapmak isteyen KOBİ’lerin, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’a bağlı Ticaret Odalarının üyelerinin olması gerekmektedir.

Bunun dışında kalan KOBİLER’e ek olarak ESNAK VE SANATKARLAR ODASI üyeleri de bu krediden yararlanamayacak grup içinde yeralmaktadır.

Kısaca NEFES Kredisi kullanmak isteyen kuruluşların ön şart olarak TİCARET ODASI üyesi olması gerekmektedir.

Nefes Kredisi Vade Süresi ve Faiz Oranı

Güncel olan KOBİ kredilerine bakıldığında kredilerin KOBİ lere  ;

yıllık maliyetleri % 19,00  civarlarında  gerçekleşirken,

aylık maliyetleri %  1,50 civarlarında  gerçekleşmektedir.

NEFES kredisinde KOBİ kredi maliyetlerine  bakıldığında kredilerin KOBİ lere  ;

yıllık maliyetleri % 9,90 – %10,00 civarlarında  gerçekleşirken,

aylık maliyetleri %  0,83 civarlarında  gerçekleşmektedir.

Belirlenen süresinin 12 ay olduğu NEFES Kredisinde sonuç olarajk KOBİ ler çekmiş oldukları krediyi hemen hemen %50 ye yakın avantaj ile daha ucuza maletmiş olacaklardır.

 

Nefes Kredisi Örnek Ödeme Planı;

Faiz oranı olarak % 0,83 civarında ve vade süresi 1 yıl olacağınıdan örnek olarak:

20 bin TL nefes kredisi alacak bir KOBİ;

aylık olarak 1.762 TL kredi ödeyecek ve toplam geri ödeme ise 21.150 TL olacaktır.

40 bin TL nefes kredisi için aylık 3.525 TL kredi taksiti ve toplam 42.301 TL geri ödeme.

60 bin TL nefes kredisi için aylık 5.287 TL kredi taksiti ve toplam 63.452 TL geri ödeme.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.