Temel Analiz ve Teknik Analiz

Forex piyasasında kullanılan iki çeşit analiz vardır. Temel Analiz ve Teknik Analiz.
Gelin isterseniz yazımızın devamında bu analiz şekillerini daha yakından tanıyalım.

Temel Analiz

Piyasalarda gerçekleşen arz ve talepleri analiz ederken belli başlı bazı veriler incelenir. Örneğin: ekonomik veriler, sosyal veriler ve ya politik veriler.
Yani şöyle de denenebilinir, hangi ülkenin ekonoisinin kötü hangisinin iyi olduğunu takip etmemiz gerekir.
Bu analizin temeli şudur; Hangi ülkenin ekonomisi daha iyiyse para birimi de daha değerlidir. Yani ekonomisi iyi olan ülkenin para birimine güven artar ve rağbet görür.
Para piyasalarında fiyatlar bazı faktörlerden etkilenmektedir. Örnek olarak işsizlik oranları, enflasyon vb.
Günümüzde bu tarz olayları yakından takip etmek artık çok kolay. Bu haberler piyasaları etkilediği için yakından takip edilmesi önemlidir.

Para piyasalarında işlem yapılan birimin analizini yaparken dikkat edilmesi gerekn hususlar şunlardır.

İşsizlik Oranları:

işsizlik oranları bir ülkenin ekonomik gücünü gösterir. Eğer işsizlik oranı yüksek olursa o ülkenin ekonomisi iş sağlayacak güçte değildir demektir, bundan dolayı o ülkenin para biriminin zayfalamasına sebep olur. Eğer işsizlik oranı düşük çıkarsa tam tersi para biriminin güçlenmesi anlamına gelir.

Faiz Oranları:

Her döviz cinsinin gecelik borç oranı vardır. Bu borç oranı o ülkenin merkez bankası tarafından tayin edilir. Düşük faiz oranları genellikle o para biriminin değer kaybetmesine yol açar. Bunun nedeni, piyasada işlem taşıma (carry trade) denilen bir faliyet olmasıdır. Düşük faiz oranı olan para birimi satılır ve yüksek faiz veren para birimi alınır.

Jeopolitik Olaylar:

Önemli küresel olaylar sadece para piyasasını değil tüm piyasaları etkiler. Örnek olarak ABD ekonomisi gerilir ve faizleri düşürürse USD değer kaybeder.

Teknik Analiz

Teknik Analiz, fiyat hareketlerinin çalışılmasıdır ve bunu yapmanın tek yolu grafiklerdir.
Grafikler analiz edilip incelenirken geçmiş fiyatlar analiz edilir ve geçmişteki hareketlere göre fiyatların ne yönde hareket edeceği ve hangi seviyelere gelebileceğini hesaplayabilirsiniz.
Teknik analizde en önemli faktörlerden birisi trenddir. Teknik analiz, bize fiyatların genel olarak gidiş yönünü fiyatlar henüz oraya gelmeden gösterebilir ve buna göre işlemi önceden planlayabiliriz.

 

Temel Analiz mi, Teknik Analiz mi?

Her iki analiz de önemlidir. Başarılı olmak için temel analizde nedenleri ve teknik analizde hangi araçları kullanıcağımızı bilmemiz gerekir.

Diğer yazılarımızda grafikleri, barları ve çizgileri nasıl okuyacığımızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.